Наші символи
Про колесо
Багато харків'ян, завдяки засобам масової інформації, пресі, інтернету, знайомі з пам'ятниками, пам'ятними знаками в місті. Одним з таких пам'ятних знаків є «Зубчате колесо», встановлене в затишному місці в центрі міста, недалеко від клумби на Червоношкільній набережній, поряд з офісом Харківської «Промислово-страхової компанії» (перехрестя вулиці Нетеченській і вулиці Вернадського, 1). Висловлюються багато версій походження і призначення цього знака, починаючи від радянської епохи і до сучасного сюрреалізму. Однак істина трохи відрізняється від усіх висловлюваних припущень.
Рух від однієї ланки до іншого передається за допомогою різних деталей, сукупність яких називається передачею. Одним з основних видів передач є зубчата передача. Зубчатими колесами називають деталі, які служать для передачі обертального руху від одного вала до іншого.
Зубчате колесо є одним з ключових винаходів, які не просто вплинули на формування образу нашої цивілізації, а й стали невід'ємним його атрибутом. Зубчате колесо застосовується скрізь в механічних пристроях, якими щодня користуються люди у всьому світі.
Колесо - фігура, що символізує сонячний шлях. Єдина геометрична форма, яка зберігає свої ознаки при збільшенні числа вимірювань. Колесо, незважаючи на видиму простоту пристрою, не було відомо стародавнім єгиптянам і інкам. Разом з тим в Єгипті коло з крапкою в центрі позначало людину. Жердина з колесом використовувалася в якості знака сонця на святі Івана Купали. Колесо символізує діалектику вічного руху. У колесі, що крутиться, рух повторює сам себе. Колесо - знак сонцевороту.
У суєті повсякденного життя ніколи замислюватися про те, що всі механізми , які оточують нас: годинники, автомобілі, побутова техніка, ліфти, ескалатори, обробні верстати, електростанції і т. і. - працюють виключно завдяки справному зубчатому колесу. Якби зараз вилучити з життя зубчате колесо, цивілізоване життя якби не пропало, то повернулося б в первісний лад. На жаль, навіть така потужна і досконала конструкція ламається, тріщить, відколюється. Для усунення цієї поломки, для ліквідації наслідків, а це нерідко, і шкоди здоров'ю та навколишньому середовищу, необхідні ресурси, засоби, час, кваліфікація.
Тому людство винайшло ще одну чудову технологію, яка називається-страхування. Це, в кінцевому рахунку, є передачею можливих ризиків спеціалізованій організації-страховій компанії. Навіть такий досконалий і потужний механізм, як зубчате колесо може обламатися, що призводить нерідко до катастрофічних наслідків, не кажучи про дуже крихку, вразливу дійсність, яка оточує людину, та нерідко призводить до збитків здоров'ю, а іноді і загибелі людини: автоаварії, авіакатастрофи , пожежі, стихійні лиха, виробничі, побутові травми, військові дії, теракти, повені, отруєння, епідемії і т. д.
«Обламалося колесо», а це образно, щось в житті сталося непередбачене: людина отримала травму, захворіла, розбила автомобіль, сталася пожежа.
Суть страхового захисту, в кінцевому рахунку, є отримання грошової компенсації за ту шкоду (здоров'ю, техніці, будівлям і т. і.), яку завдано через непередбачені обставини. Неможливо передбачити те, що таке надійне, потужне колесо в один момент дасть тріщину і розвалиться.
Офіційним логотипом Харківської «Промислово-страхової компанії» є знак, який складається з концентричних кіл з турбінними лопастями - це сучасний прототип або еволюція розвитку зубчатого колеса. Тому це і послужило ідеєю розташування прототипу знака на фасаді офісу «Промислово-страхової компанії». Одночасно з утворенням компанії в 1996 році був і встановлений знак-символ страхування - розірване зубчасте колесо: з одного боку, зубчате колесо - механізм передачі ризику від страхувальника до страхової компанії, з іншого боку - ймовірність настання події.