Пожежники опломбували приміщення: що робити?

ПОЖЕЖНИКИ ОПЛОМБУВАЛИ ПРИМІЩЕННЯ: ЩО РОБИТИ?

 

Пожежники опломбували виробниче приміщення підприємства, мотивуючи це порушенням вимог пожежної безпеки. Які наслідки можуть загрожувати підприємству (його посадовим особам), якщо пломби зірвати, а виробництво відновити?

 

Все залежить від того, чи було у пожежників відповідне рішення суду з дозволом на опломбування. Якщо ні - то і відповідальності за самостійне розпломбування бути не повинно. Але якщо пожежники діяли на підставі судового рішення - його потрібно оскаржити. Проаналізуємо ситуацію докладніше.

Згідно ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗ) пожежники можуть повністю або частково припинити роботу підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг виключно за рішенням адміністративного суду. Підстави для відповідного звернення до служителів Феміди перераховані в ч. 1 ст. 70 КЦЗ \. Серед них - і недотримання вимог пожежної безпеки.

Право звертатися до адмінсуду з відповідним позовом посадовим особам Держслужби з надзвичайних ситуацій надає ч. 2 ст. 68 КЦЗ. Але це можливо, якщо порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки створює загрозу життю і здоров'ю людей.

Отже, чинне законодавство дозволяє пожежникам призупиняти шляхом опломбування роботу у виробничому приміщенні тільки через суд. Якщо є рішення суду, то підприємству потрібно подавати на нього апеляційну скаргу до встановленого Кодексом адміністративного судочинства України порядку.

Разом з тим самовільно зривати встановлені за рішенням суду пломби не слід. Адже за порушення визначених законодавством вимог пожежної безпеки передбачено попередження або накладення штрафу на громадян від 8,5 до 119 грн. і на посадових осіб - від 34 до 170 грн. (ст. 175 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Зверніть увагу : до набрання чинності КЦЗ (01.07.2013 р.) пожежники могли пломбувати приміщення та будівлі без рішення суду. Відповідно в деяких підзаконних нормативно-правових актах все ще збережені норми, що дозволяють посадовим особам Держтехногенбезпеки в ході перевірок призупиняти роботу підприємств або об'єктів самостійно. Однак норми КЦЗ про необхідність судового рішення в цій ситуації мають вищу юридичну силу.

Враховуючи вищевикладене, приміщення опломбовані незаконно, самостійно розпломбувати правомірно. Про це доцільно скласти акт у довільній формі. Радимо також подати скаргу на незаконну дію посадової особи Держтехногенбезпеки, яка опломбувала виробниче приміщення, його керівництву або в прокуратуру. Зрештою, можна подати і адміністративний позов про стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень (в аналізованої ситуації - відповідний орган Гостехногенбезопаності) грошових коштів на відшкодування збитків, завданих незаконними діями його представника (якщо вони виникли внаслідок опломбування виробничого приміщення).

 

Матеріали взяті зі статті Романова А. Пожежники опломбували приміщення: що робити? / / Все про бухгалтерський облік. – № 3. – 15.01.2014.